De Femmigje werd in 1924 verkocht aan Hendrik Brand. De koopsom van fl 7000,- werd door diens ouders voorgeschoten en het schip werd herdoopt tot “Ouderzorg”.
De technische gegevens zijn:
Bouwjaar: 1907
Werf: Cornelis Appelo, Zwartsluis (op het eiland tussen de beide sluizen)
Afmetingen: 22,84 x 4,46 m.
Diepgang: 80 cm (achter op de hak)
Tonnage: oorspronkelijk 70 ton; 90 ton na verlenging in 1911 Zeiloppervlak: 100 m2 doek uit 1975 van Hopman Spakenburg.
Tevens doet het beurtschip De Telegraaf Lemmer aan. De 'Telegraaf' (ex-Wolvega I) is een echt motorbeurtschip, een potdekker, zoals er vroeger velen rond voeren. Het vooronder was meestal de plaats waar de passagiers verbleven.
De 'Telegraaf' (ex-Wolvega I)
Een echt motorbeurtschip, een potdekker, zoals er vroeger velen rond voeren. Het vooronder was meestal de plaats waar de passagiers verbleven.
Hieronder een stukje geschiedenis mede met dank aan W. Schaper.
Bouwjaar: 1911; Werf: van der Werf in Sneek
De vroegste meting van het schip was in 1911 en vond plaats in Sneek. Het nummer was S 990 N . De afmetingen zijn; Afm 21,20 x 3,81 x 1,15.m.
Opdrachtgever:Dirk Sijbesma uit Wolvega
In 1912 heeft Dirk Sijbesma de helft van zijn bedrijf verkocht aan J.A.van der Veen. In 1913 heeft D.Sijbesma zijn overblijvende deel in het bedrijf verkocht aan W. Schaper.
Hierna waren van der Veen & Schaper eigenaar van het schip
In 1919 ging D. Schaper samen met W.Schaper & J.A. van der Veen.
In 1919 werd de stoommachine van het schip “de Hoop” in de “Wolvega.1” gebouwd, “De Hoop” kreeg toen een motor.
In 1928 werd door Kleisma in Leeuwarden een Kromhout M2 (1 cil. 30pk 390 tpm) motor in de “Wolvega.1” gebouwd.
Omstreeks 1928 is van der Veen voor zichzelf begonnen met een vrachtautodienst in de Blesse.
Hierna waren de Gebr. Schaper eigenaar van het schip.
In 1946 is het schip verkocht aan T. van Veen, die een beurtdienst had van Sneek naar Lemmer. Omdat zijn vorige schip de naam “Telegraaf” had, heeft hij ook de naam “Wolvega.1” veranderd in “Telegraaf”.
In 1959 heeft hij deze beurtdienst inclusief het schip verkocht aan Horjus in Sneek.
In 1984 heeft Horjus het schip verkocht aan dhr. H.D. Dankbaar die het oude schip nu als hobby heeft. Hij heeft het schip helemaal opgeknapt, en de oude Kromhout M2 staat er nog in. Het is ingeschreven in het register voor varende monumenten onder nr. 818.
De foto van de Telegraaf is gemaakt door Jan van der Werf. De foto’s van de klipperaak komen van de site www.femmigje.nl